|
Milyen nemû kiskutyát vásároljunk?
|
|
Szeretnénk egy kis segÃtséget nyújtani azoknak, akik még csak most foglalkoznak azzal a gondolattal, hogy vesznek egy kölyök moszkvai õrkutyát. Már csak azért is, mert ez olyan "pillanat" melynek 10-12 éven keresztül viselniük kell a következményeit! Ez okvetlenül jusson az eszükbe, amikor elõször simÃtják végig egy kölyök bundáját.
- Hogyan válasszanak maguknak kutyát?
- Melyek a kiválasztás alapvetõ szempontjai?
Amikor választanak, elõször is vegyék figyelembe a következõket:
- Életkörülményeiket, tehát azt, hogy kertes házban vagy lakásban élnek.
- Tartsák szem elõtt munkabeosztásukat
- továbbá, hogy milyen gyakran utaznak
- vannak-e kiskorú gyermekeik
S hogy valójában mire akarják használni a kutyát
- kedvtelésre,
- õrzésre,
- védelemre, stb.
- A kölyök nemét (kan, szuka). Az ön-, és a fajfenntartási ösztön uralja a kutya életét. Mind a kan, mind a szuka eltérõ módon viselkednek egymással, de az emberrel szemben is.
Lássuk közelebbrõl: A kan általában határozott, önfejû, mindig szigorúbb felügyeletre szorul, vagyis jobban igénybe veszi az ember erejét, türelmét.
Örökös párzási hajlama miatt folytonosan keresi a szukát. Ez természetesen befolyásolja a gazdához való ragaszkodását. Az a tény, hogy a kan szagjelzésével megjelöli a területén lévõ tárgyakat, igencsak bosszantó.
A szuka ezzel szemben mentes ettõl a kellemetlen szokástól. Sokan inkább kan mellett döntenek, mert nincs gondjuk az ivarzási gondokkal. A szuka lényegesen tanulni vágyóbb, kezelhetõbb, viszont nemisége miatt egészségügyi szempontból sérülékenyebb. Ennek ellenére többen azt mondják: csak szukát ne! .
Gondoljunk a hathavonta esedékes ivarzására, mely ugyebár ismételten azzal jár, hogy a kanok a szukánk közelében " táboroznak ". Ne feledkezzünk meg a fogamzásgátlás gondjairól, képzeljük csak el, ha figyelmetlenségünk miatt idegen kan párzik ivarzó szukánkkal. Végül, amikor a kölykök megszületnek, gondoskodnunk kell az anya és utódai jólétérõl, egészségérõl. A szuka kiválasztásánál alapvetõ szempont az egészség, a vérmérséklet, az erõnlét, a kifogástalan alkat. Amennyiben tenyésztési szándékunk van, akkor ne legyen félénk, mert utódaira átörökÃti ezt a viselkedést. Mi több, a kölykök növekedésük alatt elsajátÃthatják a félénkséget. Az anyakutya erõsebben befolyásolja az utódok minõségét, mert egyrészt átörökÃt, másrészt nevel!
- A kölyök korát. Mennél korábban veszünk meg egy kölyköt - mondjuk az elválasztás után hét és nyolchetes kora között, mihelyst megkapta a második védõoltást - annál több esélyünk van arra, hogy szájunk Ãze szerint való kutyát "faraghatunk" majd belõle.
A tenyésztõk egy része persze éppen ellenkezõ véleményen van, nem szÃvesen válnak meg korán a fiatal egyedektõl, féltik õket, hogy hozzá nem értõ kezekbe kerülnek, s ezért õk akarják elkezdeni a kölyök nevelését.
- Aki tenyésztési célokra akar megtartani kiskutyát, akkor melyiket válassza? Erre határozott választ adni nem lehet.
Még a tapasztalt tenyésztõ sem alkothat a 8-10 hetes kölyökrõl - a késõbbi fejlõdésére nézve - biztos Ãtéletet, legfeljebb csak a 6-8 hónapos serdülõrõl mondhatja a hozzáértõ, hogy szakszerû tartás és egészséges életmód mellett, ez és ez a kölyök mivé fejlõdhet.
Egyik vagy másik kiskutyához lelkes reményeket táplálunk, és ennek ellenére nem lesz kimagasló küllemû egyed.
Mindenesetre a jövõbeli gazdának ajánlatos alaposan érdeklõdnie a kiválasztott tenyészet " árnyoldalai " felõl is, és a szerzett ismeretek alapján döntenie, hogy honnan vesz kiskutyát.
Az összehasonlÃtás kedvéért nézzünk meg több almot is, ne vegyük meg az elsõ utunkba kerülõ kölyköt.
Célravezetõ, ha kikérjük a fajtát ismerõ szakember véleményét is.
Nem állÃtható, hogy a moszkvai õrkutya bárkihez illik.
Aki nem ismeri ezt a fajtát, illetve nem ért a kutyához, nem okvetlenül kell ezzel a kutyával foglalkoznia. Határozatlan gazda keze alá nem való.
Jellegzetesen családi kutya, a közvetlen családi környezetet elfogadja, aki szeretetet ad iránta és utána hosszú-hosszú szünet.
A moszkvai õrkutya nem ajánlható lobbanékony természetû gazdának, s a tekintélyt parancsolni nem tudóknak. Fontos, hogy fiatal korban kezdjük el a nevelését.
Mindamellett igen jó idegrendszerû, kiegyensúlyozott, nyugodt, tanulékony, intelligens. Az utóbbi idõben nõtt az érdeklõdés a moszkvai õrkutya iránt. Elsõsorban a megbÃzhatósága, a hihetetlen munkabÃrása, és az idõjárási viszonyokhoz való maximális alkalmazkodása miatt népszerû. Végtelenül önálló, megszokta, hogy parancs nélkül is a legjobb belátása szerint cselekedjen.
A rábÃzott területet, portát, vagyont vagy embereket minden körülmények között biztonsággal megvédi.
Munka- és területigényes fajta, ezért nem való lakásba.
Nos, a kutya sikerének oka képességeiben rejlik.
Erõs, intelligens, bátor, hûséges, megvesztegethetetlen. Eleven, mégis nyugodt, agilis, fürge, rámenõs: ugyanakkor engedelmes, szelÃd, sõt gyöngéd.
A lista hosszú, s a moszkvai õrkutyások órákig tudnák folytatni. Természetesen nem szeretnénk befolyásolni senkit, mindenki kedve szerint döntse el, hogy kant vagy szukát tart.
A magunk részérõl csupán egy kevés tapasztalatot próbálunk átadni.
Folytatás hamarosan ...
Kasza József
|
|