Moszkvai őrkutya
Moszkvai Ĺ‘rkutya
Untitled Document
Moszkvai õrkutyás találkozó
szervezés Budapest szívében
2009.10.24.
 
Találkozó 2009.10.24.
 
Karakán Klub CAC Siófok 2008. május 01.
 
Moszkvai õrkutya találkozó szervezés 2007. 09. 23
 
Találkozó 2007. 09. 23.
 
Klub Kiállítás 2007.03.31.
 
 
 
 
Moszkva Eurázsia 2006
 
 
 
A moszkvai õrkutya hazai tenyésztésének rövid története
 

A Kutya c. újság 1986. áprilisi számában jelent meg egy fényképes hír, hogy Koós János az orosz táncdalénekes barátjától J. Kobzontól egy szuka moszkvai õrkutya kölyköt kapott ajándékba. A kiskutya (1985. 08. 09.-én született, tenyésztõje Csumacsen) Volga névre hallgatott, s az 1-es sorszámú törzskönyvet kapta. Késõbb követte egy Cézár nevû kan kölyök (1987. 07. 16.-án született, tenyésztõje Fedoszov), melyet a 8-as számon törzskönyveztek.
Füzessy János elhatározta, hogy neki is lesz ilyen fajta kutyája. Ebben az idõben az orosz hatóságok nem engedélyezték a moszkvai õrkutya kivitelét. Ezért nagyon sokirányú erõfeszítés után 1986 õszén érkezett EDDY IL (született: 1986. 07. 22. Tenyésztõje: Tyulenyeva, Moszkva) kan kölyök, mely a hazai tenyésztés meghatározó kutyája lett. Ezután jött - 1987 nyarán - a szuka LAJM LÍRA (szül: 1987. 05.29. Tenyésztõje: Gyigyenkó, Moszkva). 1988-ban AMIDA (szül: 1988. 07. 07. Tenyésztõje: Odnolkó, Dzerzsinszk) szuka, valamint 1990-ben NORTON VINK (szül: 1990. 05. 31. Tenyésztõje: Vinogradoc) kan került Füzessy János tulajdonába, aki ezután megalapította a Remetevári tenyészetét, és így Õ lett a fajta honosítója.
A Nagytestû Vegyes Kutyafajták Szakosztályán belül 1991. szeptember 3.-án megalakult a Moszkvai Õrkutyások Baráti Köre, Füzessy János elnök és Szakmáry Katalin titkár vezetésével. Az alakuló ülés tagjai a Baráti Kör tiszteletbeli elnökévé Koós Jánost kérték fel. Nagymértékben segítette a fajta elterjesztését a KAOK Klub (1992. június 6.) megalakulása. 1993. június 26.-án megtartott gyûlésén a Klub javasolta a MEOE Karakán Klub nevet. Elsõ ténykedéseként elindította a Klub Híradó c. kiadványt, ahol népszerûsítette a fajtát. A II. évfolyam, 1993. 4. száma a moszkvai õrkutya bemutatásával foglalkozott.

A fajta gyors elterjedését elõsegítette a sajtó, valamint a televízió, ahol is bemutatták a Magyarországon újdonságnak számító kutyát. E fórumokon lehetõségük nyílt a moszkvai õrkutya széleskörû ismertetésére, de ugyanezt a célt szolgálta a legkiválóbb egyedek rendszeres bemutatása szerte az országban a különbözõ kiállításokon. A külföldi szaksajtó is felfigyelt, és a francia WORK DOGS újság szemléltette a hazai moszkvai õrkutya állományt. Mindezek eredményeként: 1996. december 31.-ig már 33 tenyészetben 437 kiskutya került törzskönyvezésre. Az 1996-97-es években megtorpanás követte a gyors fejlõdést. A Remetevári-, az Édenkerti Nagyon Harcos kennel, majd a meglévõ tenyészetek sorban abbahagyták a tenyésztést.

Egy fajta fejlõdése elképzelhetetlen irányító tenyészet, és a különbözõ kennelek nélkül, valamint azok nélkül, akik szervezik a Baráti Kör életét.
1998. évben úgy tûnt, hogy moszkvai õrkutya tenyésztése megszûnik.
Ezt követõen vállaltuk fel (Kaszáné Marika és Kasza József) Bozsoki Harci kennel tulajdonosai, a moszkvai õrkutya hazai tenyésztésének összehangolását, majd 2004-tõl az irányítását.
A tenyészet kiemelkedõen elért eredményei:

- Háromszoros Aranykoszorús Mestertenyészet.
- 2006 Moszkva Eurázsia kiállítás, saját tenyésztésû kutyánkkal Bozsoki Harci Misával 64 nevezett kutya felett gyõzelmet szereztünk.
- Eurázsia gyõztes, Klub gyõztes, Orosz Champion.

- 2007 Poznan Világkiállítás három Világgyõztes (szintén saját tenyésztésû) eredményt éltünk el.
- 2007 Zágráb Európa kiállítás, két Európa gyõztes "Bozsoki" eredmény született.

- Nemzetközi szinten nagy elismerést jelent, hogy a kennelünk rendelkezik olyan kutyával is, aki 6 ország Champion címét is megszerezte.

- Utóbbi idõben a kiképzési vonalon is szemléletváltás történt, egyre több Bozsoki moszkvai õrkutya szerezte meg az alapvetõ Engedelmes "E" vizsgát.

Sajnos más tenyészetek, ebben az irányban sem mozdulnak

- Hazánkban akkor lenne igazi tenyésztésrõl beszélni, ha más tenyészetekbõl is hasonló eredményeket lehetne közzé tenni, de sajnos csak a hirdetési rovatban vannak jelen.

- Háromszor kaptunk meghívást a TV2 Mokka címû mûsorába.

- Egy 40 perces filmet forgatott az Ebugatta a Bozsoki Harci Kennelrõl.

- Számtalan hazai és nemzetközi újságban publikáltuk e fajtát, több esetben címlap megjelenéssel.

- Megjelent a Mindenünk a Moszkvai õrkutya címû könyv, mely szakmai alapossággal mutatja be a fajtát. Segítségünkre volt Dr. Szinák János, számtalan hazai és külföldi kutyás szakkönyv szerzõje, társ szerzõje, akit jelen korban a hazai kutyázás "Atyjának" is lehet nevezni, állatorvos, a hazai bûnügyi kutyázás megalakítója, több évtizedig irányítója, rendõr ezredes,

Tapasztalatait, írásait, tanácsait a nemzetközi kutyások is szívesen fogadják.

Jelenleg is különbözõ újságoknak aktívan ír, tanít bennünket.

A könyv kimagasló szakmai tartalma miatt, nagy érdeklõdést váltott ki az anyaországban és elõkészítõ tárgyalások folynak az orosz megjelentetéssel kapcsolatban.

A hazai bemutatásnál a legvégére hagytam egy olyan tényt, amirõl még a moszkvaisok is nagyon kevesen tudnak. Magyarországon ideiglenesen állmásozó volt Orosz Hadsereg laktanyáinak védelmére moszkvai õrkutyát is alkalmaztak. Ismereteink szerint laktanyánként 5-7 db volt. Ezeket az ott dolgozó magyar külsõs munkások (vörös ördögnek) becézték. Jöttek a semmibõl, és ugyanúgy tûntek el. Ezek a Krasznájá Zvezdá-ból a hadsereg számára szállított elsõ osztályú kutyák voltak. Sajnos a távozásukkor a kutyákat részben megsemmisítették, egy pár példány marad hazánkban is, de ezek értékével sajnos egyik gazdi sem volt tisztába. Megjegyzem, a 2006-os Moszkvai Eurázsia kiállításon Natalia Kazakova orosz tenyésztõ feltette azt a kérdést, hogy tudnak a kutyákról, de hogy hova kerültek, arról nincs tudomásuk.

Ennyi szakmai anyag birtokában és ennyi év tapasztalatával leírhatom nyugodt lelkiismerettel, hogy 22 éve orosz tenyészetekbõl a hazánkba került moszkvai õrkutyák minõsége hagyott kívánni valót maguk után.

Kaszáné Marika, Moszkvai Õrkutya Baráti Kör Elnöke
Kasza József, Háromszoros Aranykoszorús Mestertenyésztõ

Untitled Document
Nálunk hogy történik
a kiskutya, adás-vétel!
 
Milyen nemû kiskutyát vásároljunk?
 
Amit a fajtáról tudni kell! Fedeztetés!
 
Szükséges-e a kutyák pároztatása?
 
Szakkönyv a moszkvai õrkutyáról
 
Moskovskaya Storozhevaya
 
 
 
Linkek
- Képgaléria
- Karakán Klub
- A Kutya
- Haziallat.hu - Minden, ami kutya
 
Segítség mindennapra!
- Budapest térkép
- Magyarország térkép
- Telefonkönyv
- Valuta váltás
- Napi MNB árfolyamok
- Idõjárás jelentés
 
UTOLSÓ FRISSÍTÉSEK:
- Karakán Klub 2012.03.31.
- Karakán Klub vegyes.
- 2011.03.26. Klubkiállítás
- Mit adunk a kiskutyához.
- Segítség a vásárláshoz!
 
Székelyudvarhely 2011. szeptember 23, 24, 25.
- Bemutatkozás - Kiállítás
-Székelyudvarhely kiképzésI.
- Székelyudvarhely kiképzés II.
- Székelyudvarhely kiképzés III
-2015.11.07-én Pusztazámor, moszkvai õrkutya képei
 
GALÉRIA
- utoljára töltött oldalak:

-Tenyészetünk kiskutyái

 
VIDEÓ FELTÖLTÉSEK:
-Moszkvai õrkutya himnusz!!
- Bozsoki Harci Olga (Kira)
- Amikor egy 3 hónapos kiskutyának igazi gazdija van!!
- Bozsoki Harci Dirk (CZ)
- Bozsoki Harci Boran (CZ)
- Elsõ napok otthon!
- Kiválasztás!
 
Indult: 2009.06.18.
Utolsó frissítések: 2017.11.06.
Moszkvai Ĺ‘rkutya
Moszkvai Ĺ‘rkutya
 
Minden jog fenntartva: Moszkvaior.hu 2006 - 2009.
<bgsound src="zene.mp3" loop=true>
Két Európa gyõztes kutya Zágrábban, három Világgyõztes kutya Poznanban és egy Eurázsia gyõzelem Moszkvában, ez tenyészetünk eredménye másfél év alatt, több mint tíz év munkájának gyümölcse.